st11202019

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Oznámení arcibiskupa Michala k situaci kolem Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze

Oznámení arcibiskupa Michala k situaci kolem Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze

V Praze dne 30. 6. 2016

OZNÁMENÍ

V posledních týdnech se v médiích v České republice objevily protichůdné informace ohledně budoucnosti pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze a Národního památníku hrdinů heydrichiády, který je od svého vzniku duchovně, historicky i právně neoddělitelně spjat s Pravoslavnou církví v českých zemích a výše zmíněným chrámem. Hrdinní pravoslavní Češi kryptu poskytli v roce 1942 jako úkryt těm, kteří provedli atentát na kata českého národa, Reinharda Heydricha. Za dob nacistického teroru se bez bázně postavili na odpor zločinným uzurpátorům, nemysleli na sebe, ale na svou vlast, své bližní a dobro celého lidstva. Od té doby pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze není jen místem modlitby k Bohu, je i místem, které vždy bude symbolem české státnosti a obětavosti, důkazem toho, že český národ zásadně přispěl k vítězství nad nacismem.

Křesťanská, Kristova církev už od nejstarších dob sloužila na hrobech mučedníků, a tak místo prolití nevinné krve v chrámu sv. Cyrila a Metoděje je pro pravoslavnou církev nesmírně důležité. Ostatky pravoslavných křesťanů – v čele s biskupem Gorazdem – byly po jejich popravě bez úcty pohřbeny na neznámém místě. O to víc pravoslavná církev prokazuje úctu místům, na nichž k jejich hrdinství došlo. Biskup Gorazd byl pravoslavnou církví prohlášen za svatého. Ztráta oprávnění k provozování církví založeného památníku, která reálně církvi hrozila (ale toto neblahé vyústění je snad již díky porozumění hlavního města Prahy zažehnáno), by pro nás, pravoslavné věřící, bylo vytržením našeho srdce, rozerváním našeho svatého místa.

Po svém návratu ze Svatého a velkého všepravoslavného sněmu na Krétě a po zhlédnutí výsledků odborné kontroly v Pravoslavné církevní obci na Praze 2, sídlící v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, provozující Národní památník hrdinů heydrichiády s odbornou expozicí Vojenského historického ústavu v prostorách, které Národnímu památníku laskavě poskytlo hlavní město Praha, jsem rozhodl o okamžitém zrušení vybírání vstupného do prostor krypty – Národního památníku hrdinů heydrichiády, počínaje dnem 1. 7. 2016. Vstup na tato místa bude od tohoto dne zdarma.

+ Michal
arcibiskup pražský a českých zemí

 

Zdroj: http://pravoslavnacirkev.cz/Novinky/Oznmen-arcibiskupa-Michala-k-situaci-kolem-Nrodnho-pamtnku-hrdin-heydrichidy-v-Praze/